Uibo treener hoolealusest: ta suhtumine pakub ideaalset eeskuju

Artikkel refereeritud 25.03 ilmunud Eesti Päevalehest. Loo autor Karl Rinaldo – http://epl.delfi.ee/news/sport/treener-petros-kyprianou-uibo-on-oma-suhtumisega-teistele-ideaalseks-eeskujuks.d?id=68304939

Maicel Uibot USA-s juhendav Petros Kyprianou naudib koostööd noore Eesti mitmevõistlejaga. Teist aastat Georgia ülikoolis õppivat Uibot treenib Küproselt pärit Petros Kyprianou, kes on leidnud hoolealusega ühise keele. Peale ala spetsiifika tundmise – Kyprianou oli noorena teivashüppaja ja proovis kümnevõistlustki – täiendab tema lõunamaalase keev veri kenasti iseloomult pigem tagasihoidlikku Uibot.

Kuidas Maicelile hõbemedali ja isikliku rekordi toonud võistluse kokku võtate?

Teine koht oli nii Maiceli kui ka kogu võistkonna jaoks väga suur saavutus. Ta täitis eesmärgi, ületades äsja USA üliõpilasmeistrivõistlustel 6000 punkti piiri ja püstitas ka kooli rekordi. Ta oli taas stabiilne, mis on sel alal üks olulisemaid tegureid.
Samuti minu treeningurühma kuuluv Kendell Williams püstitas päev varem viievõistluses juunioride maailmarekordi (4635 punkti, varasem tippmark kuulus 4535 punktiga Carolina Klüftile – toim), mis lisas Maicelile energiat. Maiceli tulemused ei valmistanud mulle suurt üllatust – leppisime temaga juba sügisel kokku, et sisehooajaks me eraldi ei valmistu, vaid keskendume välishooajaks ning kümnevõistluseks.

Millise ala sellest võistlusest eraldi välja tooksite?

Tunnetan, et Maicel kerkib teivashüppes täiesti uuele tasemele. Ta ületas esimesel katsel 5.05 ning järgmise kõrguse jaoks oli vaja juba uut teivast. Ent ka kõige jäigem teivas jäi 5.15 ületamiseks liiga pehmeks. Sestap tuleb talle nüüd terve seeria uusi ja jäigemaid teibaid tellida.

Milliseid muutusi olete sel aastal võrreldes mullusega teinud?

Oleme keskendunud rohkem tema suhteliste jõunäitajate arendamisele, mis peaks kajastuma paremates sprindiaegades. See tähendab, et ta kaalub vähem kui möödunud aastal, kuid on poole tugevam. Ühtlasi on keskendumine kuulitõuke pöördetehnikale aidanud tal stabiilsemalt tõukama hakata. Kombineeritud jõusaalitreeningud, mida üritame võimalikult palju siduda kümnevõistluse tehniliste aladega, on olnud Maiceli edu võti. Olen tema arenguga väga rahul ega suuda ära oodata lähituleviku võistlusi.

Palun iseloomustage Maicelit. Olgu võrdluseks treeningukaaslane Garrett Scantling (seitsmevõistluses 6017 p, kümnevõistluses 7873 p), kellega ta päevast päeva kõige rohkem kokku puutub.

Nad moodustavad perfektse kombinatsiooni ideaalsest treeningugrupist, kus Maicel esindab vaimset ja Garrett füüsilist andekust. Tugevad küljed aitavad neil üksteist paremaks muuta. Maiceli suhtumine pakub siin ideaalset eeskuju. Ta õpetab Garrettile, kuidas enda eest hoolt kanda ja mitte jääda lootma andele, vaid ka kõvasti trenni teha.

Maicel on hea hüppaja, kuid kas olete nõus, et järgmise arenguhüppe – näiteks 8500 punktini jõudmiseks (praegune rekord 8223) – tegemiseks on ikkagi võtmeküsimus, kuivõrd ta suudab kiirust arendada?

Olen. Maicel on kümnevõistleja, kelle trumbiks hüpped, samal ajal võivad ta pikad käed ja jalad raskendada arengut heite- ja jooksualadel. Esmalt on vaja anda talle aega, et muutuda paremaks igal üksikalal. Alles seejärel saame hakata lootma, et ta paneks kümme ala ühel võistlusel kenasti kokku. Selline arenemine iseloomustab ideaalset mudelit – näitena sobib kasvõi Erki Nool (tegi kümnevõistluse isikliku rekordi alles 31-aastasena – toim). 8500 punkti pole välistatud, kuid esmalt peab Maicel hakkama koguma stabiilselt 8000, seejärel 8200 ja 8400 punkti. Ta on noor ja näljane edu järele. Üks meie grupi omadusi on, et me ei räägi iial numbritest. Üritame olla hästi ette valmistunud ja iga võistlust nautida. Nii lõikad treeningutelt enim vilju.

Lõpetuseks, kas olete kunagi Eestis käinud?

Eesti on üks mu lemmikriike! Külastasin Eestit tüki aja eest, viibisin seal vaid ühe päeva, kuid nähtu meeldis mulle väga. Endine hoolealune Krister Altosaar andis mulle kunagi brošüüri, mille kaanel on pildid Eesti imelisest maastikust. See brošüür on mul kontoris siiani laual, vaatan seda iga päev. Ka paar sõpra – Janek Salmistu ja muidugi Maiceli endine treener Tõnu Kaukis – elavad Eestis. Loodetavasti korraldab Eesti kergejõustikuliit kunagi ümarlaua, kus me kõik saaksime jagada mõtteid mitmevõistluse teemadel.

Suurepärane tulemus

Äsja ületas 21-aastane Maicel Uibo USA üliõpilasmeistrivõistlustel seitsmenda eestlasena seitsmevõistluses 6000 punkti piiri. Eesti U23 vanuseklassi tippmark 6044 punkti tõi talle sisehooaja tähtsaimalt võistluselt hõbemedali.

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Coop_Pank_color
audilogo
VarskaOriginaal_logo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST