Soovitused treeningutele naasmiseks pärast COVID-19 läbipõdemist

Kuidas naasta efektiivselt ja ohutult tagasi treeningutele pärast SARS-CoV-2 poolt põhjustatud mõõdukate sümptomitega Covid-19 läbipõdemist?

Kui sportlane on andnud positiivse SARS-CoV-2 testi ja lisaks positiivsele testile on esinenud ka mõõdukad sümptomid (<4 päeva kestnud 38°C palavik, lühiajaline lihas- ja liigesvalu, külmavärinad, nõrkus ja jõuetus, kurguvalu ja/või köha), on igasugune treening sellel perioodil keelatud ja vajalik on jääda isolatsiooni. Isolatsiooni võib lõpetada, kui esimeste sümptomite tekkest on möödas vähemalt 10 päeva ja viimased 72 tundi ei ole esinenud palavikku. Treeningutega on lubatud järk-järgult alustada, kui eelneva 7 päeva jooksul ei ole esinenud haiguse sümptomeid ning igapäevatoimetused ja lühiajaline jalutamine ei põhjusta kaebusi.

0-faas – 10 päeva sümptomite algusest on treening keelatud.

I faas (kestusega minimaalselt 10 päeva) – organism vajab aega taastumiseks, lubatud kerge aktiivsus, nt jalutamine.

II faas (kestusega minimaalselt 2 päeva) – alates 21. päevast lubatud sörkimine, kerge rattasõit maksimaalselt 15 minutit korraga. Lubatud madal intensiivsus (kuni 70% max pulsist). Vältida jõutreeninguid.

III faas (kestusega minimaalselt 1 päev) – alates 23. päevast lubatud kerged aeroobsed treeningud kuni 30 minutit korraga, lisaks lubatud lihtsamad jooksuharjutused. Lubatud mõõdukas intensiivsus (kuni 80% max pulsist). 

IV faas (kestusega minimaalselt 1 päev) – alates 24. päevast lubatud komplekssemad, spordiala spetsiifilisemad treeningud kestusega kuni 45 minutit. Lubatud mõõdukas intensiivsus (kuni 80% max pulsist). Lubatud alustada jõutreeningutega.  

V faas (kestusega minimaalselt 2 päeva) – alates 25. päevast naasmine normaalse treeningu juurde, treeningu kestus kuni 60 minutit. Lubatud mõõdukas intensiivsus (kuni 80% max pulsist).

VI faas – alates 27. päevast lubatud tavapärane treeningmaht. Võistlemine on lubatud minimaalselt 4 nädala möödudes pärast sümptomite algust.

Tähelepanu! Mis tahes uute kaebuste tekkel tuleb vähendada treeningkoormust vähemalt 24 tunniks. Püsivate kaebuste korral katkestada treeningud täielikult ja võtta ühendust oma perearstiga. 

Täpsem info isolatsiooni reeglite kohta Terviseameti kodulehelt.

Juhendi koostaja: Mari Arak, spordimeditsiini eriala arst-resident
Juhend on koostatud tuginedes rahvusvahelisele juhendile: Elliott N, Martin R, Heron N, et al. Infographic. Graduated return to play guidance following COVID-19 infection. British Journal of Sports Medicine 2020;54:1174-1175.

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Coop_Pank_color
audilogo
VarskaOriginaal_logo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST