Pariisi olümpial asuvad võistlustulle viis Eesti kergejõustiklast

Täna, 1. augustil sai Pariisi olümpiamängudel alguse kergejõustikuprogramm, kui selgusid meeste ja naiste 20 km maanteekäimise olümpiavõitjad. Juba homme asuvad Stade de France-l võistlustulle Eesti kergejõustiklased.

Meeste kümnevõistluses hoiavad Eesti lippu kõrgel Johannes Erm, Karel Tilga ja Janek Õiglane.

Vähem kui kaks kuud tagasi Euroopa meistriks kroonitud Johannes Erm püstitas Roomas uue isikliku rekordi 8764 punktiga. Mullusel MM-il püstitatud rekordit (8484 punkti) parandas ta seejuures 280 punktiga. Selle tulemusega hoiab Erm maailma hooaja edetabelis teist kohta sakslase Leo Neugebaueri järel (8961 punkti). Tegemist on Ermi teise olümpiaga – kolm aastat tagasi Tokyos saavutas ta 11. koha 8213 punktiga.

Möödunud aastal Budapesti MM-il isikliku rekordiga 8681 punkti neljanda koha saavutanud Karel Tilga läheb samuti oma teisele olümpiale. Tokyos sai ta vigastuse ning teivashüppe nulli kiuste 20. koha 7018 punktiga. Sel hooajal Tilga veel ühtegi kümnevõistlust teinud ei ole ning jättis Rooma EM-i pisivigastuse tõttu vahele, kuid ta on end proovile pannud kuulitõukes ning 100 m ja 400 m jooksus.

2022. aasta Müncheni EM-i pronksimees Janek Õiglane teeb Pariisis oma olümpiadebüüdi. Õiglase isiklik rekord 8524 punkti on pärit aastataguselt MM-ilt, kus ta saavutas kuuenda koha. Juunikuus osales ta Roomas toimunud Euroopa meistrivõistlustel, kuid vigastuse tõttu ning Pariisi olümpiat silmas pidades pidi ta seal kümnevõistluse pooleli jätma. Pooleteise kuuga on Õiglane end ravinud ning on valmis oma esimeseks olümpiaks.

Naiste kõrgushüppes teeb 20-aastaselt oma olümpiadebüüdi Elisabeth Pihela, kellel on ette näidata U20 vanuseklassi Euroopa meistrivõistluste hõbe- ja pronksmedal. Täiskasvanute tiitlivõistluste debüüdi tegi ta möödunud aastal Budapesti MM-il saavutades seal 16. koha. Pihela isiklik rekord on eelmisel suvel hüpatud 1.92, selle hooaja tippmark on 1.90.

Eesti kergejõustiklastest kõige suurema kogemuste pagasiga asub Pariisis starti 400 m tõkkejooksja Rasmus Mägi. Kahel korral olümpiafinaalis jooksnud Mägi jaoks on tegemist juba neljandate olümpiamängudega. 2016. aastal saavutas ta Rios 6. koha ajaga 48.40 ning Tokyos saavutas ta 7. koha ajaga 48.11. Mägi isiklik rekord on kaks suve tagasi joostud 47.82, selle hooaja tippmark on 47.95.