Kergejõustikunädala kokkuvõte

Lõppenud kergejõustikunädala parimad tulemused saavutasid naistest Ksenija Balta ja meestest Maicel Uibo. Mirell Luik tõusis Euroopa U20 naiste odaviske edetabelis 3. positsioonile.

Maicel Uibo saavutas NCAA finaalvõistlusel kümnevõistluses kolmanda koha kogudes 8294 punkti. Ksenija Balta alustas Oslo teemantliiga etapil suvist võistlushooaega tulemusega 6.61, millega saavutas 11 naise konkurentsis 5. koha. Uibo seeria oli: 100m 11.16; kaugus 7.39; kuul 14.36; kõrgus 2.07; 400m 50.72; 110m tj 15.06; ketas 44.76; teivas 5.30 (rekord); oda 63.96 ning 1500m 4.27,53.

Lisaks Uibole võistlesid NCAA-l Karl Rober Saluri ja Grete Šadeiko. Saluri kogus 7934 punkti, millega saavutas 7. koha, püstitades seejuures isikliku rekordi 100m jooksus 10.52 ning korrates oma tippmarke kõrgushüppes – 1.86 ja 400m jooksus – 48.12.  Šadeiko sai naiste seitsmevõistluses kokku 5658 punkti, mis andis 11. koha.

Oslo Temantliiga tulemused
NCAA tulemused

Juunioride vanuseklassis säras nädalavahetusel Mirell Luik (SK Viraaž), kes Valmieras toimunud Balti maavõistlusel püstitas odaviskes isikliku rekordi – 54.44, tõustes ühtlasi vanuseklassi Euroopa hooaja edetabelis 3. positsioonile.

Suurima panuse Balti maavõistlusel andis koondisele Maris Mägi (TÜ ASK), kes tõi võistkonnale maksimaalsed 7 punkti nii 400m tõkkejooksus, kui 200m jooksus. Lisaks panustas Mägi naiste 4x100m teatejooksus, kus napi 19 sajandiksekundilise allajäämisega saadi Läti koondise järel 2. koht.

Gerd Kanter (Tallinna SS Kalev) võitis samal maavõistlusel vihmasajus toimunud meeste kettaheite tulemusega 64.23. See oli maavõistlustel meeste arvestuses IAAF-i punktitabeli alusel ka kõige tugevam tulemus, mille eest preemiaks korraldajatelt rahaline auhind.

Esikohad said Läti presidendi karikavõistluse raames toimuval Balti maavõistlusel veel Markus Ellisaar (TÜ ASK) 200m jooksus ajaga 21,54; Keio Kits (MÜ SK) 1500m jooksus – 3.48,27, Karl Lumi kõrgushüppes (Tallinna SS Kalev) – 2.10; Anna Maria Orel (Tallinna SS Kalev) vasaraheites – 65.50; Merilyn Uudmäe (Audentese SK) kolmikhüppes – 13.29; Margit Kalk (Tartu SS Kalev) teivashüppes – 3.80 ning meeste 4x100m teatevõistkond – Kaspar Mesila, Marek Niit, Richard Pulst ja Timo Tiisma ajaga 40,25.

Koondarvestuses jäi reedel alanud Balti maavõistlusel Eesti koondisele seekord kolmas koht. Meeste koondis edestas küll Leedu mehi kuid Eesti naiste koondises jäi paar koondise kohta komplekteerimata ning oli ka ootamatuid tagasilööke.

Balti maavõisltuse tulemused

Laupäeval ja pühapäeval Rootsis Huddinges toimunud Eesti-Soome-Rootsi maavõistlusel oli meeste arvestuse meie parim Rauno Liitmäe (KJK Saare), kes kogus heitlikes ilmaoludes 7388 punkti ning sai üldarvestuses 3. koha. Ramo Kask (KJK Leksi 44) sai kokku 6931 punkti, mis andis maavõistlusel 5. koha. 6889 punkti kogunud Mikk-Mihkel Arro (KJK Vike) oli 7. ning avapäeva liidrina lõpetanud, kuid teivashüppes nulli saanud Mikk Meerentsi (Tallinna SS Kalev) tulemuseks jäi 6423 punkti ja 10.koht.

Naistest oli koondise esinumber Margot Meri (SK Maret Sport), kes maavõistluse arvestuses sai 5. koha, kogudes 5149 punkti. Järgnesid Hanna-Mai Vaikla (KJK Lõunalõvi) 5092 punktiga ja Kristella Jurkatamm (Audentese SK), kes kogus 4959 punkti. Terje Kaunissaar (KJK Vike) viimast alal 800m jooksu ei lõpetanud ning kogus seega 3489 punkti.

Maavõistluse kohad jaotati meeste arvestuses koondiste nelja parima sportlase summade liitmisel ning naiste arvestuses koondiste kolme parima naise summade liitmisel. Meestest võitis maavõistluse 27877 punktiga Soome võistkond. Kuni teivashüppeni kindlalt juhtinud Eesti nelik sai kokku 27631 punkti ning rootslastel lõpetas võistluse vaid 2 meest, kes said kahepeale kokku 14212 punkti. Naiste arvestuses oli parim Rootsi võistkond, kes kogus kolme parima summa liitmisel 16171 punkti. Soome koondis, sai teisena 15280 punkti ning Eesti kolm parima summa andis kokku 15200 punkti.

Eesti-Soome-Rootsi mitmevõistluse maavõistluse tulemused

Mikk Pahapill (TTÜ SK) kogus samal ajal Tšhhis Kladnos tomunund 10-võistlusel Amsterdami EM normatiivi (7800) ületava punktisumma 7814 punkti. Pahapilli üksikala tulemused olid vastavalt:100m 11.37; kaugus 7.04; kuul 15.14; kõrgus 1.95; 400m 52.15; 110m tj 14.86; ketas 47.08; teivas 4.80; oda 61.18; 1500m 4.4,65. Pahapill tõusis sellega juba viiendaks Eesti kümnevõistlejaks, kes on täitnud Amstrami EM normatiivi. Viimati võistles Mikk Pahapill koondise dressis kolm aastat tagasi 2013. aasta augustis Moskva MM-il, kus saavutas 8170 punktiga 17. koha.

Samuti EM normatiivi ületava tulemuse saavutas Tiidrek Nurme, kes võttis Narva Energiajooksu raames peetud Eesti poolmaratoni MV esikoha tulemusega 1:07.00, mis tähistabki sajandiku pealt Eesti kergejõustikuliidu poolt kehtestatud EM normatiivi poolmaratonis. EM-il Nurme siiski osaleda ei plaani, kuna valmistub sel ajal Rio OM maratoni jooksuks.

Nädala alguses Švetsis Bellinzonas võistelnud Tanel Laanmäe (SK Viraaž), Risto Mätas (Audentese SK) ja Magnus Kirt (TTÜ SK) said kirja tulemused vastavalt Laanmäe 81.67, Mätas 79.35 ja Kirt 78.97. Samas võistelnud Rasmus Mägi (TÜ ASK) panustas Eesti kergejõustiklaste lõppenud nädala parimata tulemuste rivvi 400m tõkkejooksus hooaja tippmarki tähistava aja 49.69.

Bellinzona tulemused

U18 vanusklassis ületas lõppenud nädalal Harald Suurorg (Audentese SK) noorte EM normatiivi nii 200m jooksus, kui 110m tõkkjooksus, ajad vastavalt 200m jooksus 22.25 (norm 22.55) ja 110m tõkkejooksus 14,21 (14.55).

Kokku ületati lõppenud nädalal Amsterdami EM normatiivi kaheksal korral (Uibo, Balta, Laanmäe, Mägi, Saluri, Mätas Pahapill, Nurme) ning OM normatiiv ühel korral (Uibo).

Kuigi Maicel Uibo viis meeste teivashüppes isikliku rekordi ja Eesti hooaja tippmargi 5.30ni tuli lõppenud nädalal just teivashüppes meie sportlastele kõige rohkem valusaid tagasilööke.  Rootsi ja Läti maavõistluste peale kokku jäi koguni viiel meie sportlasel heitlike ilmaolude tõttu teivashüppes algkõrgus ületamata.