Erich Teigamägi kokkuvõte noorte olümpiamängudelt Buenos Aireses

Iga nelja aasta tagant toimuvad noorte olümpiamängud peeti tänavu 6.-18. oktoobril Argentiinas Buenos Aireses. Võistlustest võttis osa 23 Eesti sportlast, sealhulgas 6 kergejõustiklast: odaviskaja Gedly Tugi, teivashüppajad Eerik Haamer ja Marleen Mülla, sprinterid Ken-Mark Minkovski ja Ann Marii Kivikas ning vasaraheitja Annika Emily Kelly. Allpool Eesti Kergejõustikuliidu presidendi Erich Teigamägi kokkuvõte ja tähelepanekud võistlustelt.

Meie sportlasi nõustasid võistlustel treenerid Hennit Küppas ja Jarko Koort.

Kergejõustiklaste võistluspaigaks oli Buenos Airese kesklinnast umbes 15km kaugusel asuvasse olümpiaparki rajatud kergejõustikustaadion. Lisaks uhiuuele Mondo rajakattega võistlusstaadionile oli rajatud staadioni kõrvale ka kuue rajaga soojendusstaadion.

Võistluste sportlasküla asus olümpiapargi kõrval, kergejõustiklastel oli võistluspaika jõudmine regulaarse pargisisese bussiliiniga küllaltki mugav.

Kergejõustikuvõistluste läbiviimise ja tulemuste arvestamise korda oli tänavusel noorte olümpial veidi tavapärasest muudetud. Nimelt võistlesid kõik sportlased tavapärase korraldusega kahes voorus, milliste tulemused lõpliku paremusjärjestuse tarvis liideti. Võrdse tulemuse saavutanud sportlaste kohtade arvestamisel võeti esmalt arvesse parim üksiktulemus. Meie sportlaste aladel jäi esimese ja teise võistlusvooru vahele kaks puhkepäeva.

Vaatamata sellele, et võistlused toimusid tavapärase staadionihooajaga võrreldes ebaharilikul ajal – oktoobris, võib meie noorte kergejõustiklaste tulemustega rahule jääda. Püstitati kolm oma vanuseklassi Eesti rekordit ja lisaks üks isiklik rekord.

Allpool lühikokkuvõte meie sportlaste etteastetest (võistluspäevade järjestuses).

Marleen Mülla, teivashüpe, 3.85 (3. koht esimese vooru järel) ja 3.82, kokkuvõttes 4. koht; Marleen võistles esimesel päeval keerukates ilmaoludes, vihmas, tuules ja alla 15-kraadises temperatuuris. Noor sportlane tuli nendega hästi toime, mida näitab ka kõrge esimese vooru koht. Teisel võistluspäeval olid ilmaolud leebemad ning kogenud konkurentidel õnnestus oma võimetekohased tulemused saavutada ja Marleen medalipositsioonilt tõrjuda.

Annika Emily Kelly, vasaraheide, 63.41 (9. koht, Eesti U18 rekord) ja 60.07, kokkuvõttes 7. koht; Annika püstitas esimese vooru kolmandal ja neljandal katsel oma vanuseklassi Eesti rekordid (63.37 ja 63.41), tegi küllaltki stabiilse seeria ning kuigi ise ei jäänud oma tehnilise sooritusega rahule, on tema koht kokkuvõttes tugevamate isiklike rekorditega konkurentide seas hea saavutus.

Eerik Haamer, teivashüpe, 5.15 (2. koht, Eesti U18 rekord) ja 5.12, kokkuvõttes 4. koht; Eerik läks teisele voorule vastu suurte lootustega. Kui esimeses voorus oli tema see, kes rekordeid püstitas, siis teises voorus hakkasid seda tegema konkurendid, kes vahelduvas tuules mitu korda seniseid isiklike parimaid parandasid. Nii mängiti esineliku kohad ümber selliselt, et esimesed kaks kohta hõivasid hoopis esimese vooru kolmas ja neljas.

Gedly Tugi, odavise, 52.65 (6. koht) ja 52.60, kokkuvõttes 6. koht; Gedly tegi keerukate tuuleolude kiuste kaks samaväärse lõpptulemusega võistlust. Suvel saavutatud Euroopa U18 meistrivõistluste kolmas koht hoidis veidi pinget, aga kokkuvõttes jäid temast Euroopa konkurentidest ette samad sportlased, kes suvel Györis, lisandus mõlemas voorus suurepäraseid tulemusi näidanud ja kokkuvõttes võitnud konkurent Kreekast.

Ken-Mark Minkovski, 200m, 21,69 (7. koht) ja 21,70, kokkuvõttes 14. koht; Ken-Mark jooksis esimeses voorus vastutuules 8. rajal ja teises voorus taganttuules 1. rajal välja üsna ühesugused ajad, aga teise jooksuga eriti rahule ei jäänud, ladusat jooksu ei tulnud ja mitmed konkurendid tegid parema soorituse.

Ann Marii Kivikas, 200m, 25,43 (15. koht) ja 24,53 (isiklik rekord), kokkuvõttes 15. koht; Ann Marii läks esimeses voorus jooksma kerge haiguse pealt, see-eest õnnestus ideaalselt teine jooks, üldkoht küll ei paranenud, aga püstitas tubli isikliku rekordi.

Võistlused toimusid erinevates ilmaoludes – mõnel võistluspäeval sadas vihma ja temperatuur langes alla 15 kraadi, mõnel paistis kõrvetav päike. Kõiki võistluspäevi iseloomustasid keerulised tuuleolud, mis mõjutasid vähem või rohkem enamike alade tulemusi. Staadion oli projekteeritud olümpiapargi kõige kõrgemale kohale, mistõttu oli tuultele küllaltki avatud.

Kogu võistluse käigus oli tunda noorte olümpiakoondise head koostööd ja üksteise innukat toetamist. Oma võistlustest vabal ajal käidi kaasa elamas nii oma ala kui teiste alade koondisekaaslastele.

Kogu noorteolümpia vastu valitses kohaliku publiku seas kõrge huvi, sissepääs oli tasuta ja kuigi pääsuks vajalike kiipe jagati piiratud koguses, olid kõikide olümpiapargi võistluspaikade sissepääsude juures pikad mitmesajast inimesest koosnevad järjekorrad kogu võistluste toimumise aja.

Järgmised noorte olümpiamängud on plaanitud läbi viia 2022.a. Senegalis.

Erich Teigamägi

Eesti Kergejõustikuliidu president

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Coop_Pank_color
audilogo
VarskaOriginaal_logo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST