Eesti meistrid 10 000 m jooksus on Roman Fosti ja Evelin Talts

28. juunil Kose staadionil toimunud 10 000 m jooksu Eesti meistrivõistlustel võidutsesid suure eduga teiste ees Stamina Arcotransport tiimi kuuluvad Roman Fosti ja Evelin Talts, vahendab Jooksuportaal.

Naiste jooks algas Evelin Taltsi vedamisel, talle järgnesid Kaisa Kukk (Sparta SS), väljaspool arvestust võistelnud venelanna Anastasia Kushnirenko ja Grete Tõnne (EMÜ SK). Kohe jäi neist maha Darina Maksimova (KJK Kalev Sillamäe). Kui joostud sai viis ringi, läks ette tempot tegema Kushirenko, kelle kannul püsis Talts. Ülejäänutega tekkis neil vahe sisse. Poolel maal jõudis Grete Tõnne Kaisa Kukele järgi ja tempo põhjal tundus, et Tõnne on koguni suuteline hõbemedalile jooksma, kuid siis lõi Enn Selliku õpilasele piste külge. Jooksu ajal käega korraks külje pealt kinni haaranud Tõnne pidi kiirust maha võtma ja nii tekkis tal Kukega vahe, mis lõpuks kasvas poolele ringile. 6 ringi enne lõppu tegi Evelin Talts Grete Tõnnele ringiga sisse ja oleks viimasel ringil peaaegu kätte saanud teisel kohal jooksnud Kaisa Kuke, kuid enne tuli finišijoon ette.

Väljaspool arvestust võistelnud venelanna Anastasia Kushnirenko läks Taltsil eest ära 9 ringi enne lõppu ning sai lõpuajaks 36.12,89. Eesti meistritiitli võitnud Evelin Taltsi lõpuajaks oli 36.55,75. Hõbemedal kuulus Kaisa Kukele ajaga 38.15,02 ja pronks Grete Tõnnele 39.27,30-ga. Jekaterina Patjuk ja kolmikõed Luiged viibivad treeninglaagris, valmistudes eelseisvaks Zürichi EMiks, mistõttu nad Eesti meistrivõistlustel ei osalenud.

Meeste jooks algas Stamina Arcotransport tiimi liikme Roman Fosti pöörase algusega, mis tähendas, et esimese ringiga juhtis ta ülejäänute ees 50 meetriga ja kolme ringi järel juba 100 meetriga. Jälitajaid vedas Kaupo Sasmin, kes aga 11 ringi enne lõppu rajalt ära tuli. Tema asemel asus jooksjaterivi ette otsa Ivar Ivanov. Kui joosta jäi 9 ringi, said Roman Fostilt ringi sisse kõik jooksjad. Üksi ees joostes läks Fostil kõrge tempo hoidmine raskeks ning võiduaeg tuli üle 30 minuti, täpsemalt 30.38,64. Hõbemedali võitles välja Priit Aus (Stamina SK), kes 300 meetrit enne lõppu kiirendas, möödus ning raputas endast maha Ivar Ivanovi (Võru KJK Lõunalõvi), kuid kaotas Fostile üle poolteise minuti. Ausi lõpuajaks kujunes 32.14,47. Pronks kuulus Ivanovile ajaga 32.19,86.

Roman Fosti ise tahtis joosta alla 30 minuti ning oli sellepärast veidi pettunud, et eesmärk ei täitunud. “Priit Aus pidi algul vedama, aga seda ei teinud. Vaatasin algul, kuidas tunne on ning jooksen vastavalt sellele. Pole naelikuid varem sel aastal jalga saanud. Kui oled ikka kogu aeg tossuga jooksnud, siis tundus minek väga kerge,” rääkis Fosti Jooksuportaalile. Pärast 6 kilomeetrit läks lihas piimhapet täis ning jooksumehel rajal raskeks. “Otsustasin end mitte väga kurnata, sest Euroopa meistrivõistlused seisavad ees. Treener (Jane Salumäe) soovitas joosta enesetunde järgi. Kui läks raskeks, polnud tahtmist väga pingutada,” lisas Fosti. Teisipäeval sõidab ta kuuks ajaks Bulgaariasse Bermekeni laagrisse, et sealt augusti algul Eesti meistrivõistlusteks tagasi tulla.